Znanje

Koja je veličina mašine za peletiranje drvne sječke najisplativija za proizvodnju goriva?

 

Razmišljate o pokretanju linije za proizvodnju peleta?Pošaljite nam svoj ciljni kapacitet i sirovinu →

"Prava" veličina mašine za pelete nije samo o konjskim snagama-već je u funkciji dostupnosti sirovine, lokalne cijene električne energije, strukture rada i vašeg ciljanog tržišta. Male linije (1-3 t/d) odgovaraju lokalnim mikro-poduzećima; srednje linije (5–15 t/d) balans ulaganja i razmjera; velike linije (20+ t/d) imaju smisla samo kada su sirovina i izvozni kanali već osigurani. Ovaj članak raščlanjuje troškove, profit i operativne-ustupke za svaki nivo, uz model povrata u koji možete uključiti svoje vlastite brojeve.

 

Key Takeaways

  • Mala (1-3 t/d):Oprema s najnižom ulaznom barijerom - procijenjena na 50.000–80.000 CNY, napajanje 220 V, 1–2 operatera. Profit je vođen skoro-nultim troškovima sirovina iz lokalnog poljoprivrednog otpada.
  • Srednji (5-15 t/d):Procijenjena ukupna investicija 400.000–600.000 CNY uključujući pomoćne sisteme (drobilica, sušara, hladnjak). 380 V snaga, 3–5 radnika. Narudžbe na veliko iz rekonstrukcije industrijskih kotlova poboljšavaju stabilnost cijena.
  • Veliki (20+ t/d):Samo oprema procijenjena iznad 800.000 CNY; potreban je profesionalni tvornički prostor, namjenski lanac nabavke sirovina i 10+ osoblje. Profit zavisi od izvoznih tržišta i dugoročnih-ugovora o otkupu.
  • Formula povrata:Mjeseci=Ukupna investicija ÷ (mjesečne tone × neto dobit po toni). Pokrenite brojeve sa svojim lokalnim troškovima prije nego što izvršite obavezu.

 

 

1. Okvir za dimenzioniranje, a ne samo cjenovnik

 

Proizvodnja drvenih peleta nije-veličina-odgovara-svakom poslu. Prečnik mašine, snaga motora i konfiguracija matrice proizilaze iz jednog praktičnog pitanja:koliko tona dnevno realno očekujete da ćete proizvoditi i prodavati?

Tri široka nivoa kapaciteta pokrivaju većinu stvarnih{0}}instalacija u svijetu. Donje tabele koriste tržišne procjene prikupljene od kineskih dobavljača opreme i industrijskih diskusija od početka 2026. Tretirajte svaku cifru kao indikativnu - dobiti ponudu uživo za vašu konfiguraciju, lokaciju i sirovinu.

 

 

2. Mala-Skala: 1–3 tone dnevno

 

Kome odgovara

Porodične radionice, seoski preduzetnici, poljoprivredne zadruge pokreću sporedni biznis. Osnovna prednost jeblizina sirovine: slama, pirinčana ljuska, piljevina i ostaci drveta sakupljeni u krugu od 10-20 km uz zanemarljivu cijenu.

 

Procijenjeni investicijski i operativni parametri

 

Stavka Tipični domet (procjena)
Glavna mašina za pelet 50.000–80.000 CNY
Pomoćni (mala drobilica, sijanje, pakiranje) 15.000–25.000 CNY
Površina poda 20-40 m² (dvorište ili mala šupa)
Potreba za napajanjem 220 V jednofazno (tipično); neki modeli trebaju potvrditi 380 V - prije kupovine
Operateri 1–2
Dnevni učinak 1–3 t

Sve brojke su tržišne procjene (domaća Kina, Q1 2026). Stvarni troškovi zavise od brenda, konfiguracije, lokalne vozarine i uvoznih dažbina.

 

Vozači profita

 

  • Troškovi sirovina:Efektivno nula ako se slama i piljevina sakupljaju sa okolnih farmi. Ovo je najveća poluga profita.
  • Cijena gotovog peleta:Lokalna prodaja farmama, staklenicima i ruralnim domaćinstvima obično iznosi 800-1.000 CNY po toni (procjena tržišta).
  • Neto dobit po toni:200–400 CNY nakon odbitka električne energije, rada i potrošnog materijala - širok raspon vođen lokalnim cijenama električne energije i troškovima rada.

 

Ilustrativan primjer povrata (nije garancija):pretpostaviti 75.000 CNY ukupne investicije, 2 t/d proizvodnje, 25 radnih dana/mjesečno, neto profit 300 CNY/t. Mjesečni neto=2 × 25 × 300=CNY 15,000. Otplata ≈ 75,000 ÷ 15,000=5 mjeseci. Ako sirovina nije besplatna, vraćanje se proteže; ako iskorišćenost opadne, vraćanje se proteže. Pokreni svoje brojeve.

Ograničenja

Proizvodni kapaciteti ograničavaju prihod. Linija od 2-3 t/d ne može opsluživati ​​velike industrijske ugovore, a konzistentnost kvaliteta (vlaga, trajnost) varira više nego na većim, bolje{3}}instruiranim linijama. Ovaj nivo se takmiči po blizini, a ne po cijeni po toni.

 

 

3. Srednja-Skala: 5–15 tona dnevno

 

Kome odgovara

Zadruge, mala-do-srednja preduzeća (SME) i preduzetnici koji su već potvrdili lokalnu potražnju i mogu osigurati sirovinu u velikom obimu. Ovo je slatko mjesto za mnoge-učesnike u industriji.

 

Procijenjeni investicijski i operativni parametri

 

Stavka Tipični domet (procjena)
Kompletna proizvodna linija (peletizator, drobilica, sušara, hladnjak, sita, transporter, bager) 400.000–600.000 CNY
Instalacija i puštanje u rad 30.000–50.000 CNY
Površina poda 150–300 m² (namjenska radionica)
Potreba za napajanjem 380 V trofazni; ukupna instalirana snaga obično 55–132 kW
Operateri 3–5 po smjeni
Dnevni učinak 5–15 t

Procjene zasnovane na kineskom domaćem tržištu; rotacioni sušač, mlin sa čekićem i protiv{0}}hladnjak su velike pomoćne stavke troškova. Cijene se razlikuju u zavisnosti od marke i nivoa automatizacije.

 

Ekonomija obima

Prelazak sa 2 t/d na 10 t/d rezova po-toni iznad glave. Veća serija sušenja smanjuje energiju po toni za procijenjenih 10–20 CNY; Kupovina sirovine na veliko može smanjiti troškove sirovina za 30–50 CNY/t.

 

Pristup tržištu

Na ovom izlazu možete licitirati za ugovore za rekonstrukciju industrijskih bojlera (daljinsko grijanje, bojenje tekstila, prerada hrane), gdje-ukupni obim stabiliziraju cijenu. Domaći industrijski- peleti (prečnik 6-8 mm, nisko pepeo) obično se prodaju po cijeni od 900-1.100 CNY/t u Kini, iako su regionalne razlike velike.

 

Ilustrativno vraćanje (srednja linija):ukupna investicija 500.000 CNY; izlaz 10 t/d × 26 dana=260 t/mjesečno; neto dobit CNY 250/t. Mjesečni neto=CNY 65,000. Otplata ≈ 500.000 ÷ 65.000 ≈ 7,7 mjeseci. Pri 50% iskorištenosti povrat se udvostručuje. Iskorišćenost kapaciteta je varijabla za stvaranje-ili-razbijanja - nemojte izgraditi liniju od 10 t/d ako možete osigurati sirovinu samo za 4 t/d.

 

 

4. Velika-Skala: 20+ tona po danu

 

Kome odgovara

Osnovane fabrike sa sigurnim, više-godišnjim ugovorima o sirovinama i izvozno{1}}orijentisanim prodajnim cjevovodima. Ovo nije početni nivo.

 

Procijenjeni investicijski i operativni parametri

 

Stavka Tipični domet (procjena)
Kompletna proizvodna linija (peletizator velikog-kapaciteta, velika rotirajuća sušara, više-stepeno hlađenje, automatizirano pakovanje, sakupljanje prašine) 800.000–1.500 CNY,000+
Građevinski radovi (fabrika, repromaterijal, skladište gotovih proizvoda) Veoma{0}}zavisna od web lokacije; budžet posebno
Potreba za napajanjem 380 V trofazni; ukupna instalirana snaga 200–500+ kW
Operateri 10+ (proizvodnja, održavanje, kontrola kvaliteta, logistika)
Dnevni učinak 20–40+ t

Veliki-navodnici su specifični za{1}} projekat. Gore navedeni raspon pokriva tipičnu kinesku-proizvodnju po sistemu ključ u ruke, isključujući građevinske radove.

 

Profit: radi se o ugovoru o otkupu

Velike linije ne zarađuju novac na spot tržištu. Profit dolazi od-dugoročnih ugovora o snabdijevanju sa elektranama na biomasu (domaćim) ili izvoznicima (Japan, Južna Koreja, EU). Pelet za izvoz -može koštati iznad 1.200 CNY/t, ali premija na cijenu dolazi sa troškovima usklađenosti (vidi Odjeljak 5).

 

Sa 3.000–5.000 t/godišnje, dobro vođena velika linija može postići godišnju neto dobit u rasponu od 1,5–2,5 miliona CNY (procjena tržišta), ali to pretpostavlja stabilnu cijenu sirovine, visoku iskorištenost i sklopljen ugovor o otkupu. Ništa od ta tri ne može se uzeti zdravo za gotovo.

 

 

5. Usklađenost tržišta EU: šta izvoznici trebaju znati

 

Ako vaš poslovni plan pretpostavlja izvoz u Evropsku uniju, pravila su se značajno promijenila sa RED III - revidiranom Direktivom o obnovljivoj energiji, usvojenom kao Uredba (EU) 2023/2413. tri stvari su bitne:

 

  1. Kriterijumi održivosti i GHG su obavezniza instalacije veće ili jednake 20 MW toplotnog unosa (čvrsta biomasa) i veće ili jednako 2 MW (goriva na plinovitu biomasu). Države članice mogu nametnuti strože pragove.
  2. Certifikacija je -treće strane, a ne-izjavljena.EU priznaje dobrovoljne programe kao što su ISCC EU i SBP (Program održive biomase) za dokazivanje usklađenosti. Šema provjerava vaš lanac nadzora od porijekla sirovine do tačke uvoza.
  3. Kvalitet je bitan odvojeno.ENplus® je dominantna sertifikacija kvaliteta peleta u Evropi, koja pokriva ENplus A1 (premium, pepeo manji ili jednak 0,7%), A2 i B razrede prema ISO 17225-2. Kupci rutinski navode ENplus® A1 za stambeno grijanje i A2/B za industrijske kotlove.

 

RED III je obavezujuće zakonodavstvo EU, a ne dobrovoljna oznaka. Izvoznici bi trebali rano angažovati ovlašteno certifikacijsko tijelo - da bi zahtjevi za revizijskim tragom za sirovinu biomase mogli potrajati mjesecima. Ne potpisujte ugovore o preuzimanju koji su uvjetovani certifikatima koje još niste dobili.

Za referencu, zvanični pravni tekst RED III objavljen je na EUR-Lexu, a ENplus® šemom upravlja Evropski savjet za pelet (enplus-pellets.eu). ISCC EU dokumentacija nalazi se na iscc-system.org. Ove resurse navodimo u odjeljku Reference.

 

 

6. Model povrata: priključite vlastite brojeve

 

Nijedan objavljeni grafikon ne može odgovarati vašim lokalnim uvjetima. Koristite ovu formulu:

 

Otplata (mjeseci)=Ukupna investicija ÷ (mjesečne tone × neto dobit po toni)

gdje:

  • Ukupna investicija= oprema + montaža + građevinski radovi + početni obrtni kapital
  • Monthly Tonnes= dnevna nominalna snaga × radni dani mjesečno × stopa iskorištenosti kapaciteta (rijetko 100%; koristite 60-80% za planiranje)
  • Neto dobit po toni= prodajna cijena − (trošak sirovina + električna energija + rad + potrošni materijal + ambalaža + logistika) po toni

 

Dva primjera scenarija - popunite svoje brojke:

 

Parametar Scenario A (mali) Scenarij B (srednji)
Nazivni kapacitet 2 t/d 10 t/d
Op. dana/mjesec 25 26
Korištenje 80% 70%
Stvarni mjesečni učinak 40 t 182 t
Prodajna cijena (CNY/t) 900 1,000
Ukupni trošak (CNY/t) 600 750
Neto profit (CNY/t) 300 250
Mjesečna neto (CNY) 12,000 45,500
ulaganja (CNY) 75,000 500,000
Otplata (mjeseci) ~6.3 ~11

Sve cijene su ilustrativne tržišne procjene. Jedini brojevi koji su bitni su oni iz vaše ponude i lokalne ankete o troškovima. Počni tamo.

 

 

7. Struktura troškova prema nivou kapaciteta

 

Stavka troškova Mala (1–3 t/d) Srednji (5–15 t/d) Velika (20+ t/d)
Oprema (procjena) 50–80 hiljada CNY 400–600 hiljada CNY 800.000 CNY–1.5 miliona+
Napajanje 220 V (oko 380 V) 380 V trofazni 380 V trofazni
Instalirana snaga (ukupno) ~15–30 kW ~55–132 kW ~200–{1}} kW
Operateri po smjeni 1–2 3–5 10+
Površina poda 20–40 m² 150–300 m² 500–1,000+ m²
Cijena sirovine/t (procjena) CNY 0–150 100–250 CNY 150–300 CNY
Troškovi električne energije/t (procjena) 80–120 CNY CNY 60–90 50–80 CNY
Trošak rada/t (procjena) 50–100 CNY CNY 30–60 CNY 20–40
Ukupna cijena po-toni (procjena) 130–370 CNY 190–400 CNY 220–420 CNY
Tipična prodajna cijena (domaća) 800–1.000 CNY 900–1100 CNY 950–1.200 CNY
Raspon neto dobiti (CNY/t) 430–870 CNY 500–910 CNY 530–980 CNY

Važno:Ovo su referentne procjene, a ne citati. Cijena sirovine varira od nule (samoprikupljena slama) do tržišne cijene (kupljena piljevina). Cijene električne energije razlikuju se po pokrajinama i tarifnim razredima. Cena rada zavisi od regiona. Raspon neto profita je širok jer su pretpostavke na strani troškova -široke. Uvijek izgradite-model troškova odozdo prema gore sa vlastitim podacima.

 

 

8. Kako odabrati: Lista za provjeru odluke

 

Odgovorite na ovih pet pitanja prije nego kontaktirate dobavljača:

 

  1. sirovina:Koja vrsta (tvrdo drvo/meko drvo/slama/pirinčana ljuska), kakav sadržaj vlage pri sakupljanju, koja cijena po toni, koja mjesečna količina je zagarantovana?
  2. Snaga:Imate li na lokaciji 380 V trofazni{1}}? Ako je samo 220 V, vaš plafon je otprilike 3–5 t/d.
  3. Kupac:Ko će kupiti pelete - lokalne farme, industrijske kotlove, elektrane na biomasu ili izvozne trgovce? Svaki kanal ima različite specifikacije kvaliteta, zahtjeve za količinu i uslove plaćanja.
  4. Certifikacija:Da li vaš kupac traži ENplus®, ISCC EU ili SBP? Ako da, budžet 6–12 mjeseci i značajni troškovi za pripremu revizije i stalnu usklađenost.
  5. obrtni kapital:Možete li financirati 2-3 mjeseca nabavke sirovina i operativnih troškova prije nego što stigne prva uplata korisnika?

 

 

FAQ

 

Q1. Koja je najmanja isplativa mašina za peletiranje drvne sečke?

Mala-mašina za pelete koja proizvodi 1–3 tone dnevno može biti profitabilna za porodične radionice i ruralne startupove kada su sirovine (slama, piljevina, ostaci drveta) dostupne lokalno po niskim ili nultim cijenama. Ulaganje u{4}}opremu za početnike se procjenjuje na 50.000–80.000 CNY, sa 1–2 operatera i napajanjem od 220 V. Profitne marže u velikoj mjeri zavise od cijene lokalne sirovine i prodajne cijene peleta - ako morate kupiti piljevinu po tržišnim cijenama, ekonomičnost linije od 2 t/d postaje teška. Prvo napravite lokalnu anketu o troškovima.

 

Q2. Koliko je vremena potrebno da se povrati investicija u liniju za proizvodnju peleta srednje veličine?

Na osnovu linije od 10 t/d sa procijenjenom neto dobiti od 200–400 CNY po toni i mjesečnom proizvodnjom od ~250–300 tona, procijenjeni period povrata je otprilike 10–18 mjeseci. Stvarna isplativost zavisi od cijene sirovina, prodajne cijene, iskorištenosti kapaciteta (stvarne-svjetske stope su često 50–70%, a ne 100%) i lokalnih cijena električne energije. Koristite formulu povrata u Odjeljku 6 sa svojim vlastitim brojevima.

 

Q3. Da li mi je potreban poseban certifikat za izvoz drvenih peleta u EU?

Da. Direktiva EU o obnovljivoj energiji (RED III, Uredba (EU) 2023/2413) nameće obavezne kriterijume održivosti čvrste biomase koja se koristi za energiju. Izvoznici obično trebaju certificiranje treće strane- kroz priznate šeme kao što su ENplus® (kvalitet, prema ISO 17225-2) i ISCC EU ili SBP (održivost i uštede stakleničkih plinova). Zahtjevi zavise od veličine postrojenja, porijekla sirovine i krajnje{10}}upotrebe. Uvek potvrdite trenutne zahteve kod ovlašćenog sertifikacionog tela pre nego što se obavezate na izvozne ugovore. Zvanični RED III tekst je na EUR-Lexu; ENplus® informacije su na enplus-pellets.eu; ISCC EU dokumentacija je na iscc-system.org.

 

Reference

  1. ISO 17225-2:2021 - Čvrsta biogoriva - Specifikacije i klase goriva - Dio 2: Gradirani drveni peleti. https://www.iso.org/standard/76088.html (objavljeno 2021.)
  2. ENplus® šema certifikacije drvenih peleta. Evropsko vijeće za pelet. https://enplus-pellets.eu/ (pristupljeno 06.08.2026)
  3. Uredba (EU) 2023/2413 (RED III) - o izmjeni Direktive (EU) 2018/2001 o promicanju energije iz obnovljivih izvora. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=OJ:L_202302413 (OJ L, 2023/2413, 31.10.2023.)
  4. ISCC EU certifikat - Međunarodni certifikat održivosti i ugljika. https://iscc-system.org/certification/certification-schemes/iscc-eu/ (pristupljeno 06.08.2026)
  5. Program održive biomase (SBP) - EU RED III dokumenti. https://sbp-cert.org/eu-rediii-documents/ (pristupljeno 06.08.2026)
  6. Svi gore navedeni standardi i regulatorne reference verifikovani su u odnosu na zvanične izvore na dan objavljivanja. Brojke ulaganja i procjene profita su tržišno{1}}indikativne i ne treba ih tretirati kao kotacije ili garancije.

 

Spremni za izgradnju linije za proizvodnju peleta?

Recite nam svoju ciljnu dnevnu proizvodnju, vrstu sirovine i odredišno tržište -, pripremit ćemo konfiguraciju i ponudu u roku od 24 sata.

 

Pošaljite upit

 

Ili emailwood@mikimz.com· WhatsApp+86 136 7305 0773

 

Moglo bi vam se i svidjeti

Pošaljite upit